Jan Sobotka slaví čtvrtstoletí ve vedení vrchlabské radnice: Je to práce mých snů, pořád mě baví

Teď nás čeká cesta do Vrchlabí, tedy do brány Krkonoš, kterou vždy projíždíte, když vyrážíte třeba na lyže do Špindlerova Mlýna. Vrchlabí má kolem 12 tisíc obyvatel a kdysi bývalo i jedním z nejvýznamnějších center varhanářství. A se starostou jsou tam asi spokojeni, protože Jan Sobotka ze STAN, mimochodem také senátor, tamní radnice vede už hodně dlouho.

Jak dlouho už jste na vrchlabské radnici?
V listopadu to teď bude 25 let. Takže čtvrtstoletí.

Pořád vás baví komunální politika?
Ano. Musím říct, že mě to baví. Je to tak širokospektré, problémy jsou pořád nové. Ale nevěřil jsem, že ještě budu mít na vše sílu, ale opravdu mě to baví. Je to práce mých snů.

Chtěl bych také připomenout, že jste byl v minulém roce oceněn hejtmanem Královéhradeckého kraje právě za dlouhodobou práci pro město. Čím si myslíte, že jste získal takovou důvěru svých spoluobčanů ve městě, že vás stále chtějí vidět v čele vrchlabské radnice?
Nevím. Já za sebe si myslím, že to je proto, že děláte soustavnou práci. Že denně chodíte poctivě do práce a pracujete, žijete ve městě od narození a máte tam spoustu kamarádů a přátel. Dále přes různé koníčky, sporty, společenské akce, jste zkrátka patriotem ve městě. A možná i to, že se známe osobně a lidé vidí, jak žijete, jak žije vaše rodina. Pak si myslím, že je ta důvěra daná. V našem malém městě se potkáváme, mluvíme spolu a lidé vědí, kdo jsem. Proto, věřím, za to vděčím jejich důvěře.

Jak se vůbec žije ve Vrchlabí? A proč jste nikdy neodešel jinam, do nějakého velkoměsta? Protože do Prahy také musí senátor jezdit často.
Já jsem si už při studiích na vysoké škole v Brně ujasnil, že velké město není pro můj život. Jsem svým založením patriot a konzervativec, takže jsem nikdy neuvažoval o odchodu někam jinam, prostě si to nedovedu představit. Mám to tak dáno, takže za to ani nemůžu. A jak se žije ve Vrchlabí? Já jsem šťasten, a doufám, že to nezní jako sebechvála, že dobře. Říkají to i lidé z jiných měst, kteří k nám přijdou nebo si u nás koupí nějaké bydlení. Loni jsme dodělali bazén, tak jsme doplnili infrastrukturu o něco, co tam chybělo. A skutečně slyším, že se u nás žije dobře, protože tam je výborná kultura, dobré školství, veřejná doprava, silnice, vše, co tam máme mít, tak máme.

A lékaři vám nechybí? Protože to je velký problém posledních let, lékaři a stomatologové.
To je samozřejmě obecný problém. Lékaři u nás nechybí, protože se nám zase obnovila činnost vrchlabské nemocnice, za což jsem moc rád. Doplnila se chybějící lékařská péče, ale na druhou stranu obvodní lékaři a stomatologové chybí. Zatím to je dostatečné, ale není to na úplně dobré úrovni.

Jsou města, která dotují a zařizují svým lékařům a zubařům ordinace.
My se zatím snažíme to nechat volně na trhu, protože zatím se zdá, že tam můžou přijít i lékaři, bohužel na přímou platbu, ne na pojišťovnu. Ale pokud by to bylo nutné, tak bychom jim třeba formou nabídky bytu nebo něčím takovým pomohli. Ale zatím jsme k tomu nepřistoupili.

Kdybyste měl zhodnotit těch 25 let ze svého pohledu, jaký nastal rozvoj vašeho města? Jaký z toho máte pocit?
Já jsem přišel v roce 1998 a byla tam nastartovaná akce kanalizace. A já měl pocit, že to nestačí. Takže jsem se trošku zaměřil na sportovní stavby a areály, protože ty byly zanedbané. A ukazuje se, že to byla správná cesta. Ale kanalizaci jsme také udělali v celém městě, což byl obrovský počin z evropských peněz, takže máme zdravou infrastrukturu. A mám velké štěstí na mé okolí, na své radní a členy zastupitelstva. Koncepčně přistupujeme k rozvoji města a děláme věci, které mají přiměřené investiční a provozní náklady. Nespoléháme jen na dotace a děláme věci, které na sebe logicky navazují. Takže teď se vrháme na kulturu.

Co vám udělalo v poslední době radost, co vás potěšilo?
Určitě mě loni potěšila Zimní olympiáda dětí a mládeže. Zdá se, že dostaneme i nějakou odměnu a budeme mít peníze na novou rolbu na zimním stadionu, kterou moc potřebujeme. Ta olympiáda byla opravdu neuvěřitelná, protože nám pomohl Krakonoš. Dva dny před zahájením nebyl v areálu ve Vejsplaších sníh a v pondělí ráno, když vše začínalo, se rozevřela obloha a bylo to jak v Alpách. To byl zázrak, musím říct. A jinak mě těší i to, že jsme se trošku vrhli na odpady. Součástí toho je možná i to, že se snažíme zamyslet nad ohňostroji a rachejtlemi. Mám pocit, že lidé to vnímají a že to půjde.

Takže nebude silvestrovský ohňostroj?
Myslím si, že lidé cítí, že nastala doba přejít na jiné technologie a nepráskat klasickými rachejtlemi. Zkusit na Silvestra třeba laserovou show, což máme v plánu.

Také jsem zaslechl něco o vaší historické budově radnice. To je prý památkově chráněná budova?
To je výborná zpráva. Minulý týden jsme dostali informaci, že uspěl náš česko-polský projekt, a měli bychom naši starou radnici na náměstí Míru u kostela zrekonstruovat. Chtěli bychom tam přesunout informační centrum. Jako malý turista se zkušenostmi z Evropy říkám, když přijedete do města, tak hledáte kostel a u něj informační centrum. Takže v této staré kulturní památce, staré radnici, bude informační centrum. Z peněz Evropské unie bychom měli do dvou let objekt, který je zapsanou kulturní památkou, zrekonstruovat. Moc nás to trápilo, už snad 10 let jsme nevěděli, co s tím. Budova dostane nový život a tím pádem i náměstí nový impuls. Za to jsem moc rád.

Co vás čeká dnes, pane starosto?
Jedu ještě na krajský úřad a čeká mě záležitost, která je pro město Vrchlabí také velmi důležitá, a to je zlepšení dopravní situace na silnici první třídy. Jednáme o dvou okružních křižovatkách. Chtěli bychom, aby nám stát vybudoval ve městě dvě nové křižovatky v místě, kde už se nedá vyjet. Takže jdu bojovat za tuto velkou věc.

Říká starosta Vrchlabí a také senátor Jan Sobotka z hnutí STAN. Moc děkuji za rozhovor.

autoři:Jakub Schmidt,baj

ROZHOVOR ZDE