Chrastava vyhrála soud s podvodníky, nemusí jim zaplatit milion korun

Přes jeden milion korun vymáhala po Chrastavě energetická firma za porušení smlouvy na odběr energií. Podle města ale k žádnému podpisu smlouvy nikdy nedošlo. Soud dal Chrastavě za pravdu.

Je to definitivní. Město Chrastava už se nebude muset vláčet po soudech kvůli společnostem Energie pod kontrolou a Energie Pro.

Odvolací soud potvrdil to, co předchozí rozsudky . Firma Energie pod kontrolou Chrastavu obelhala. Neoprávněně uzavřela smlouvu s výše zmíněnou společností Energie Pro, která pak po městu vymáhala přes jeden milion korun. Chrastava se ale bránila u soudu, který jí dal za pravdu. Proti rozhodnutí odvolacího soudu už se nelze odvolat.

„Věřím, že výsledek tohoto sporu pomůže i jiným obcím a příspěvkovým organizacím, kde teprve soudní spory v této věci probíhají. Přeji jim, aby vytrvaly, protože to nemůže dopadnout jinak než v jejich prospěch. Pokud některé obce podlehly a zaslané faktury proplatily, a i takové případy byly, musím konstatovat, že naletěly podvodníkům,“ vítá rozsudek starosta Chrastavy MichaelCanov.

Chtěli ušetřit

Vše začalo v roce 2014. Tehdy Chrastava podepsala smlouvu se správcem odběrných míst Energií pod kontrolou. Podobně to udělaly i další stovky obcí, měst, škol a jiných příspěvkových organizací po celé republice. Celkem šlo o sedm tisíc odběrových míst.

Smlouva jim zaručovala levnější dodávky elektřiny a plynu. Energie pod kontrolou slibovala zákazníkům vyhledat toho nejlepšího dodavatele energií. Případnou nedůvěru navíc rozptylovala v komunálních volbách i řada politiků z KDU-ČSL, kteří městům firmu doporučovali jako jeden z volebních taháků. Včetně tehdejšího předsedy strany Pavla Bělobrádka. Ostatně několik lidovců bylo i ve vedení Energie pod kontrolou.

Jenže sen o levných dodávkách se brzy rozplynul. Firma vybírala vysoké zálohy, ale už neplatila dodavatelům za odebranou elektřinu a plyn. Zákazníci pro změnu marně čekali na vrácení přeplatků.

Na podzim 2015 pak Energie pod kontrolou převedla své smlouvy se zákazníky na společnost Energie Pro. Aniž by o tom ale zákazníci věděli.

„Došlo k monstróznímu podvodu, zločinnému spolčení. Oni naším jménem uzavřeli mezi sebou smlouvu o sdružených dodávkách energie, kterou jsme měli plnit další čtyři roky. Takhle to neudělali jen s námi, ale i s dalšími. Neměli na to ale žádné právo. Podpisy s razítkem města nahradili barevným skenem. Prostě podvod. Navíc se nám neoprávněně nabourali na naše dvě odběrná místa. Dva týdny trvalo, než jsme je odtamtud dostali,“ líčí Canov.

Město odmítlo zaplatit faktury

Faktury od Energie Pro odmítala Chrastava zaplatit, stejně jako smluvní pokuty. Jednoduše proto, že žádnou smlouvu s touto firmou neuzavřela. I když její spolumajitel Vítězslav Fiala to popírá.

„Pan starosta udělil Energii pod kontrolou úředně ověřenou plnou moc. Přesně věděl, k čemu a jak může s odběrnými místy firma nakládat. Neexistuje žádné pravomocné rozhodnutí, které by vyvrátilo platnost plné moci, naopak máme mnoho jednotek schválených Energetickým regulačním úřadem, že jsme dodávali na základě platně uzavřených plných mocí,“ tvrdil na jaře Fiala v Českém rozhlase.

Jenže podle odvolacího soudu plné moci jen potvrzovaly dřívější smlouvy a v žádném případě neopravňovaly firmu Energie pod kontrolou uzavírat smlouvy nové jménem obcí.

„Soud také konstatoval, že zmíněná smlouva není přesto neplatná. Nicméně smluvními stranami jsou Energie Pro a Energie pod kontrolou, nikoliv my jako město. Takže se teď mohou mafiáni soudit mezi sebou,“ dodal starosta MichaelCanov.