Mgr. Václav Chaloupek
ČLEN KLUBU

obvod Plzeň-město, OPAT

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky (předseda)

Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice (člen)

Mgr. Anna Röschová

Asistentka
+420 602 366 034
roschova@nkplzen.cz

Nikola

Asistentka
+420 739 222 655

Životopis:

Datum a místo narození: Narodil jsem se 21.5. 1949 v Plzni

Zde jsem absolvoval i Pedagogickou fakultu, chtěl jsem se věnovat kresbě a malbě zvířat. Pracoval jsem jako výtvarník propagace a jako PR deset let v plzeňské ZOO. V letech 1990-1996 byl redaktorem ČT v Plzni. Bylo to období převratných změn, události se překotně hnaly dopředu, obrovské změny. Každý den jsme točili reportáže - stříhání hraničních drátů, podpora OF, volby, kupónová privatizace, odchod sovětských vojsk, restituce, podvody, rozkrádání, manipulace, organizovaný zločin… Moje první reportáž byla o rozpuštění STB a o tom, že důstojníci mají domácí vězení. Pak přišla i vystřízlivění v podobě rozkrádání svazáckého a komunistického majetku, pomluvy, špíny a intriky.

Jako novinář jsem nebyl dobrý a uvědomoval jsem si to. Nedělal jsem zpravodajství, ale snažil jsem se i divákům formovat názory, protože to za komunismu dělali všichni a já byl přesvědčen, že divák to chce a je na to zvyklý. Byl jsem 2 roky nejvysílanějším redaktorem, ale uvědomoval jsem si, že až přijde nová generace novinářů, převálcuje ty původní. V průběhu 6 let jsem natočil asi 1300 reportáží, několik dokumentů a seriálů, ale práce mne přestala naplňovat. Bylo mi 47 a připadalo mi hloupé běhat s mikrofonem za politiky, kterých jsem si dávno přestal vážit a ptát se na jejich postoje a názory.
15. 3. 1996 jsem se s prací redaktora rozloučil.

V té době jsem natočil 1600 reportáží a příspěvků pro zpravodajství a řadu dokumentů. Ze dvou cest do Jižní Afriky připravil třídílný dokument a čtyři desítky krátkých reportáží. Od roku 1996 pracoval v TV AURA Plzeň jako režisér příspěvků o přírodě do dětského vysílání ČT.

V roce 1997 jsem natočil sedmidílný seriál příběhů liščete, které ČT odvysílala jako Večerníčky pod názvem Tuláček. Tento seriál se stal podle hodnocení diváků ČT pořadem, se kterým byli v roce 1997 nejvíce spokojeni. V roce 1998 vznikl pro Večerníček ČT desetidílný seriál Pruhovaní kamarádi – o přátelství dvou malých divočáků a jezevce. Ten se v roce uvedení zařadil v žebříčku divácké obliby hned za hokejové přenosy z Nagana. V následujícím roce natočil Václav Chaloupek, opět pro Večerníček, sedmidílný seriál Kluci ze zámku, který vypráví příběhy bažantích kuřat. Odvysílán byl na velikonoce 2000.

Šestnáctidílný seriál Méďové je mým čtvrtým seriálem, jehož hlavními hrdiny jsou živá zvířata, tentokrát tři medvíďata. Natáčení probíhalo sběrným způsobem – od března 2000 do září 2000 – na různých místech ČR. Medvíďata pocházejí z chovu na zámku Český Krumlov a protože hrozilo jejich uhynutí, bylo nutné je matce po narození odebrat. Václav Chaloupek se o ně staral od 10. února 2000 do 9. října 2000. Dnes jsou medvíďata umístěná ve výběhu o rozloze 25 arů na Městské hoře v Berouně, v zařízení, které bylo pro ně speciálně MÚ v Berouně připravené.

Všichni členové jeho rodiny mu po celou dobu natáčení obětavě s opatrováním tří medvídků pomáhali, dodnes se jim po Vojtovi, Kubovi a Matějovi stýská a tak za nimi do jejich nového domova v Berouně jezdí co nejčastěji.

POLITIKA

BEZ HESEL, FRÁZÍ A PŘEDVOLEBNÍCH SLIBŮ

Nepovažuji se za politika, i když se o politiku zajímám. Nevěřím ani předvolebním slibům nabízejícím prosperitu, změny, blahobyt, výstavbu toho či onoho, dokonce ani upřímným myšlenkám,nejsem ani členem politické strany zaštiťující se významnými osobnostmi. Když už jsme u nich: kolika politikům věříte ještě dnes, z těch mnoha desítek, které jsme nosili na plackách, transparentech a pak je vídali na billboardech? Kolik znáte politiků, kteří se nestali postavami z korupčních skandálů, privatizačních a sponzorských kauz, politiků, kteří se potichu neztratili na významných pozicích ve fondech, bankách, úřadech a ambasádách, kteří službu občanům a veřejnosti nezaměnili za cestu k majetku a moci? Jsem plzeňský občan a patriot a býval jsem jím vždycky, dávno před tím, než jsem se za Občany patrioty stal zastupitelem. Mám rád všechno plzeňské- hokej, fotbal, divadlo, zoo, pivo a na každý úspěch, který naše město proslaví, jsem pyšný. Mám rád Plzeňský kraj, i když se k němu přidávají další místa až někam k Budějovicím. Miluji naši přírodu se Šumavou a Českým Lesem, brdskými kopci i celým podhůřím. Kraj na západ od Labe a Vltavy jsem projel mnohokrát, ať za krásami přírody nebo za dětmi a dospělými na stovky besed, které jsem za desítky let s nimi vedl.

Tak co vám vlastně jako patriot a kandidát na senátora mohu nabídnout? Třeba to, že při každém hlasování, při každém mačkání tlačítka, budu přemýšlet o tom, jestli ten či onen zákon bude prospěšný a komu. Jestli by se nedal změnit a jak. Chtěl bych být v kontaktu se starosty i s občany, kteří mají osobní problémy a starosti. Očekávám, že se na mne budete obracet, až budete řešit záležitosti s přebujelou byrokracií na úřadech nebo s arogancí mocných. Doufám, že jako senátor Chaloupek budu platnější než jako občan Chaloupek. Přece jen jeden slib vám dám: pokud budu zvolen, za rok- v říjnu a listopadu 2017 udělám cyklus besed ve větších obcích. Na nich se vám budu zodpovídat z toho, jak jsem hlasoval a stavěl se k problémům projednávaným v senátu. A vlastně informovat vás, jak to v politice chodí. Zatím to vím také jen z doslechu. Děkuji vám za důvěru.

Jsem nezávislý, nejsem členem žádné politické strany, ale jsem součástí spolku Občané patrioti, dříve Plzeňští patrioti .Jedná se o sdružení lidí, kterým není jedno, jak se žije v našem regionu.

Od roku 2014 jsem v zastupitelstvu města Plzně. Politická funkce bylo pro mne něco nového, ale zároveň příležitost něco aktivně udělat. Kritizovat je snadné, ale být aktivní a něco dělat pro druhé, pro vzdělávání, umění, prostředí, pro ochranu přírody…to je příležitost, kterou mi politika dává.