Tisková konference

Kyberbezpečnost je klíčovým odvětvím česko-taiwanské spolupráce, říká senátor Jiří Drahoš

V úterý 26. října 2021 se v prostorách Senátu uskutečnilo setkání předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Drahoše s tchajwanským ministrem vědy a technologií Tsung-Tsong Wu. Při jednání o možnostech vědecko-technické spolupráce se shodli na důležitosti rozvoje oblasti kybernetické bezpečnosti, která je pro obě strany velkou výzvou.

Číst více
26.October 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Klub Starostové a nezávislí jsou pro zamítnutí klouzavého mandátu, návrh považují za polovičatý. Většina klubu se staví i proti zmrazení platů.

Senátoři na své 17. schůzi budou projednávat téměř na 40 bodů. Mezi nejsledovanější patří především návrh na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let, který senátoři pravděpodobně zamítnou.

Číst více
26.October 2021
Zahraniční cesta 1. místopředsedy Senátu PČR na Ukrajinu

Senát nadále podporuje Ukrajinu, 1. místopředseda Jiří Růžička se vydal uctít zavražděné v Babím Jaru

Ve dnech 5. – 7. října se konala zahraniční cesta 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky na Ukrajinu, stvrdil jí tak dlouhodobou podporu českého Senátu. Na Ukrajinu se vydal u příležitosti 80. výročí pietního aktu v Babím Jaru, kde nacisté, v rokli na kraji Kyjeva, zabili desítky tisíc Židů. Kromě návštěvy historicko-pietní rezervace se setkal i s vysokou ukrajinskou ústavní činitelkou, místopředsedkyní Nejvyšší rady Olenou Kondratiuk.

Číst více
06.October 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Klub Starostové a nezávislí: podpoříme konec kojeneckých ústavů i kraje s povrchovou těžbou

Senátoři dostanou na své 16. schůzi k posouzení novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která prakticky ruší kojenecké ústavy a zvyšuje odměny pěstounům.

Číst více
09.September 2021
7980ef29-e75b-4d04-9cb7-e1cd216b79ff.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: navýšení důchodů podpoříme, systém ovšem potřebuje reformu

Na středeční 15. schůzi horní komory senátoři projednají dodatečné zvýšení důchodů v příštím roce, zákon upravující fungování dětských skupin či nastavení podpory obnovitelných zdrojů energií. Projednat by měli také jednorázové odškodnění po výbuchu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice či tzv. zákon „třikrát a dost“, kdy by neplatiči pokut měli přijít o část dávek.

Číst více
18.August 2021
TK 14.schůze.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: Lex Dukovany je otázka bezpečnosti, ale nesmí být bianco šekem, na který doplatí spotřebitelé

Senátoři budou na 14. schůzi horní komory schvalovat pravidla týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany tzv. Lex Dukovany. Senátoři klubu Starostové a nezávislí hodlají zákon vrátit zpět do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy.

Číst více
21.July 2021
27946_166344c2a2a0b8adb50d8585ca439447_big.jpg

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen dopis, ve kterém vyzývají Komisi, aby ve stávajícím programovém období už přestala české vládě tolerovat antikohezní rozdělování finančních prostředků EU, kterým prohlubuje rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a zbytkem země.

Číst více
19.July 2021
Tisková konference po jednání Stálé komise pro Ústavu

Hraba: Není prezident schopný vykonávat úřad? Takto závažné rozhodnutí se nesmí uspěchat, žádáme podrobnější podklady a nezpochybnitelné důkazy

V Senátu proběhlo další jednání Komise pro Ústavy a parlamentní procedury, na které se senátoři zabývali doporučením Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásit prezidenta republiky za neschopného vykonávat svůj úřad. Podle předsedy ústavní komise Zdeňka Hraby musí být takové případné rozhodnutí opřeno o nezpochybnitelné důkazy, v opačném případě by bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

Číst více
16.June 2021
Předseda klubu Petr Holeček na tiskové konferenci

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: systém exekucí je nutné zlidštit a zefektivnit

Senátoři budou na plénu projednávat novelu exekučního řádu, která původně měla ambici díky nastavení spravedlivějšího a efektivnějšího prostředí výrazně pomoci domácnostem zasaženým exekucemi i přispět k celkovému zvýšení důvěry ve fungování naší demokracie. Zásahem velkého množství poslaneckých pozměňovacích návrhů tento cíl ovšem nebyl naplněn. Senátoři klubu Starostové a nezávislí se proto hodlají zasadit o nápravu a systém exekucí zlidštit.

Číst více
09.June 2021
tk_03022021.jpg

STAN: Nátlak na ústavní soudce ze strany prezidenta a jeho kancl éře je v demokratické zemi absolutně nepřijatelný

Hnutí Starostové a nezávislí považuje informace, jež zveřejnil dnes seznamzpravy.cz k postupu prezidenta republiky a jeho kancléře při rozhodování Ústavního soudu o volebním zákonu, za mimořádně závažné a dosvědčující zcela nepřijatelný nátlak, který prezident na ústavní soudce vyvíjel.

Číst více
31.May 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub Starostové a nezávislí chce prosadit korespondenční volbu a zvažuje ústavní žalobu na prezidenta Zemana

V souvislosti s výroky prezidenta Miloše Zemana k výbuchům ve Vrběticích zvažuje senátorský klub Starostové a nezávislí ústavní žalobu. Dle předsedy klubu Petra Holečka by toto rozhodnutí měl učinit celý Senát napříč politickými kluby.

Číst více
28.April 2021
senatorsky klub STAN.jpeg

Senátoři klubu Starostové a nezávislí, Pirátů a SEN 21: Lidem zasaženým exekucí pomůže zavedení teritoriality exekutorů, ne predátorské exekutorské firmy

Senátoři klubu Starostové a nezávislí společně se senátorkou Adélou Šípovou a senátory Přemyslem Rabasem a Lukášem Wagenknechtem z klubu SEN 21 a Pirátů vyslali jasný signál ohledně podpory zavedení teritoriality exekutorů v exekutorském řádu. Tato novela zákona by dle senátorů výrazně přispěla ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu systému a pomohla domácnostem zasažených exekucemi. Vzhledem k těžkým ekonomickým dopadům pandemie COVID-19 považují sená…

Číst více
12.April 2021
Marek Hilšer

Evropští politici vyzývají k propuštění politického vězně Alexeje Navalného

Na pozadí vyhrocené bezpečnostní situace u hranic s Ukrajinou probíhá v Ruské federaci souběžně ještě jedno velké drama. Týká se zdravotního stavu nejvýraznějšího ruského opozičníka a kritika prezidenta Vladimira Putina Alexeje Navalného, jehož zdravotní stav se během uplynulých několika dnů prudce zhoršil v souvislosti s podezřením na tuberkulózu a diagnostikovanou akutní kýlu.

Číst více
09.April 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub Starostové a nezávislí: do tendru Dukovan nemá být zapojené Rusko ani Čína, jde o strategickou stavbu a její cena nesmí být dána politicky

Senátorský klub Starostové a nezávislí vydal již v minulém týdnu jasné stanovisko, že je vzhledem k zájmům České republiky a její bezpečnosti vyloučené, aby se o dostavbu nového jaderného bloku Dukovan mohly ucházet firmy z Ruska a Číny. Klub kritizoval i kroky ministra Karla Havlíčka, který chce oslovit potenciální uchazeče včetně ruského Rosatomu. Z tohoto důvodu senátoři požadují Havlíčkovo odvolání. Vzhledem k tomu, že se situace dále přiostřuje,…

Číst více
31.March 2021