7980ef29-e75b-4d04-9cb7-e1cd216b79ff.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: navýšení důchodů podpoříme, systém ovšem potřebuje reformu

Na středeční 15. schůzi horní komory senátoři projednají dodatečné zvýšení důchodů v příštím roce, zákon upravující fungování dětských skupin či nastavení podpory obnovitelných zdrojů energií. Projednat by měli také jednorázové odškodnění po výbuchu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice či tzv. zákon „třikrát a dost“, kdy by neplatiči pokut měli přijít o část dávek.

Číst více
18.August 2021
TK 14.schůze.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: Lex Dukovany je otázka bezpečnosti, ale nesmí být bianco šekem, na který doplatí spotřebitelé

Senátoři budou na 14. schůzi horní komory schvalovat pravidla týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany tzv. Lex Dukovany. Senátoři klubu Starostové a nezávislí hodlají zákon vrátit zpět do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy.

Číst více
21.July 2021
27946_166344c2a2a0b8adb50d8585ca439447_big.jpg

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen dopis, ve kterém vyzývají Komisi, aby ve stávajícím programovém období už přestala české vládě tolerovat antikohezní rozdělování finančních prostředků EU, kterým prohlubuje rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a zbytkem země.

Číst více
19.July 2021
Tisková konference po jednání Stálé komise pro Ústavu

Hraba: Není prezident schopný vykonávat úřad? Takto závažné rozhodnutí se nesmí uspěchat, žádáme podrobnější podklady a nezpochybnitelné důkazy

V Senátu proběhlo další jednání Komise pro Ústavy a parlamentní procedury, na které se senátoři zabývali doporučením Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásit prezidenta republiky za neschopného vykonávat svůj úřad. Podle předsedy ústavní komise Zdeňka Hraby musí být takové případné rozhodnutí opřeno o nezpochybnitelné důkazy, v opačném případě by bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

Číst více
16.June 2021
Předseda klubu Petr Holeček na tiskové konferenci

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: systém exekucí je nutné zlidštit a zefektivnit

Senátoři budou na plénu projednávat novelu exekučního řádu, která původně měla ambici díky nastavení spravedlivějšího a efektivnějšího prostředí výrazně pomoci domácnostem zasaženým exekucemi i přispět k celkovému zvýšení důvěry ve fungování naší demokracie. Zásahem velkého množství poslaneckých pozměňovacích návrhů tento cíl ovšem nebyl naplněn. Senátoři klubu Starostové a nezávislí se proto hodlají zasadit o nápravu a systém exekucí zlidštit.

Číst více
09.June 2021
tk_03022021.jpg

STAN: Nátlak na ústavní soudce ze strany prezidenta a jeho kancl éře je v demokratické zemi absolutně nepřijatelný

Hnutí Starostové a nezávislí považuje informace, jež zveřejnil dnes seznamzpravy.cz k postupu prezidenta republiky a jeho kancléře při rozhodování Ústavního soudu o volebním zákonu, za mimořádně závažné a dosvědčující zcela nepřijatelný nátlak, který prezident na ústavní soudce vyvíjel.

Číst více
31.May 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub Starostové a nezávislí chce prosadit korespondenční volbu a zvažuje ústavní žalobu na prezidenta Zemana

V souvislosti s výroky prezidenta Miloše Zemana k výbuchům ve Vrběticích zvažuje senátorský klub Starostové a nezávislí ústavní žalobu. Dle předsedy klubu Petra Holečka by toto rozhodnutí měl učinit celý Senát napříč politickými kluby.

Číst více
28.April 2021
senatorsky klub STAN.jpeg

Senátoři klubu Starostové a nezávislí, Pirátů a SEN 21: Lidem zasaženým exekucí pomůže zavedení teritoriality exekutorů, ne predátorské exekutorské firmy

Senátoři klubu Starostové a nezávislí společně se senátorkou Adélou Šípovou a senátory Přemyslem Rabasem a Lukášem Wagenknechtem z klubu SEN 21 a Pirátů vyslali jasný signál ohledně podpory zavedení teritoriality exekutorů v exekutorském řádu. Tato novela zákona by dle senátorů výrazně přispěla ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu systému a pomohla domácnostem zasažených exekucemi. Vzhledem k těžkým ekonomickým dopadům pandemie COVID-19 považují sená…

Číst více
12.April 2021
Marek Hilšer

Evropští politici vyzývají k propuštění politického vězně Alexeje Navalného

Na pozadí vyhrocené bezpečnostní situace u hranic s Ukrajinou probíhá v Ruské federaci souběžně ještě jedno velké drama. Týká se zdravotního stavu nejvýraznějšího ruského opozičníka a kritika prezidenta Vladimira Putina Alexeje Navalného, jehož zdravotní stav se během uplynulých několika dnů prudce zhoršil v souvislosti s podezřením na tuberkulózu a diagnostikovanou akutní kýlu.

Číst více
09.April 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub Starostové a nezávislí: do tendru Dukovan nemá být zapojené Rusko ani Čína, jde o strategickou stavbu a její cena nesmí být dána politicky

Senátorský klub Starostové a nezávislí vydal již v minulém týdnu jasné stanovisko, že je vzhledem k zájmům České republiky a její bezpečnosti vyloučené, aby se o dostavbu nového jaderného bloku Dukovan mohly ucházet firmy z Ruska a Číny. Klub kritizoval i kroky ministra Karla Havlíčka, který chce oslovit potenciální uchazeče včetně ruského Rosatomu. Z tohoto důvodu senátoři požadují Havlíčkovo odvolání. Vzhledem k tomu, že se situace dále přiostřuje,…

Číst více
31.March 2021
Předseda klubu Petr Holeček na tiskové konferenci

Senátoři klubu STAN, Pirátů a SEN 21 k návrhu volebního zákona: Upřednostnit zájmy politických stran před vůlí voličů je nepřijatelné

Senátoři klubu Starostové a nezávislí a klubu SEN 21 a Pirátů dnes vyslali zřetelný signál Poslanecké sněmovně, že návrh změny volebního zákona z pera poslance Marka Bendy obsahuje nepřijatelné pravidlo ohledně přidělování mandátů v tzv. druhém skrutiniu. V něm se může přidělovat i na tři desítky poslaneckých mandátů, přičemž by strany mohly určit regiony, kterým zbývající mandáty připadnou. Návrh včera prošel sněmovním Ústavně-právním výborem.

Číst více
18.March 2021
DSC_0390.jpg

Senátoři Ústavnímu soudu: Pandemický zákon byl v rozporu s legislativními pravidly a protiústavně omezuje nárok na náhrady škody

Senátoři hnutí Starostové a nezávislí a Pirátů dnes zaslali Ústavnímu soudu návrh, aby přezkoumal proces, jakým byl schválen Pandemický zákon a rovněž, zda je v něm obsažené omezení náhrady škody pouze na tzv. škodu skutečnou v souladu s Ústavou.

Číst více
17.March 2021
Tisková konference

Klub Starostové a nezávislí: zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

Senátoři budou na středeční schůzi jednat o potravinovém zákonu, který s největší pravděpodobností vrátí zpět do Poslanecké sněmovny kvůli tzv. kvótám na potraviny. Senátoři klubu Starostové a nezávislí se obávají, že zákon by v současné podobě zemědělce spíše poškodil. Vadí jim i skutečnost, že je návrh zákona v rozporu s evropským právem.

Číst více
17.March 2021
Marek Hilšer

V Parlamentu vznikla mezistranická platforma na podporu svobodného Ruska

Na půdorysu obou komor Parlamentu České republiky vznikla nová neformální platforma nesoucí název Přátelé svobodného Ruska. Cílem této mezistranické iniciativy je nejen lépe a častěji informovat českou společnost o dění v Rusku a přispět tak k obohacení veřejné debaty o reálie ze současného Ruska, ale také podpora a vyjádření solidarity nezávislé a často vůči režimu kritické části ruské společnosti.

Číst více
15.March 2021